W zeszłym roku magazyn FIYAH stworzył konwencję FIYAHCON, podczas której uruchomił także Ignyte Awards. Jest to nagroda, która ma na celu uczczenie żywotności i różnorodności obecnego i przyszłego „krajobrazu” science fiction, fantasy i horroru. Tegoroczni finaliści zostali ogłoszeni w kwietniu tego roku, a teraz już wiadomo, kim są zwycięzcy, więc przejdźmy w kolejności:
Najlepsza powieść (dla dorosłych):
Czarne słońce – Rebecca Roanhorse (Galeria Książek / Saga Press)
Miasto, którym się staliśmy – NK Jemisin (Orbita)
Midnight Bargain – CL Polk (Erewhon Books)
Jedyni dobrzy Indianie – Stephen Graham Jones (Galeria Books / Saga Press)
Włóczędzy – Hao Jingfang, przekład Ken Liu (Galeria Books / Saga Press)
Najlepsza powieść (YA):
Legendborn – Tracy Deonn (Margaret K. McElderry Books)
Elatsoe – Darcie Little Badger (Drogi Levine)
Raybearer – Jordan Ifueko (Księgi Amuletów)
Piosenka pod wodą – Bethany Morrow (Tor Teen)
A Sky Beyond the Storm – Sabaa Tahir (Razorbill)
Najlepsze osiągnięcie dla dzieci (8-12 lat):
Oddział duchów – Claribel A. Ortega (Scholastic)
Frightville: Curse of the Wish Eater – Mike Ford (Scholastic Paperbacks)
Maya and the Rising Dark – Rena Barron (HMH Books for Young Readers)
Race to the Sun – Rebecca Roanhorse (Przeczytaj Riordan / Disney Publishing Worldwide)
Życzenie w ciemności – Christina Soontornvat (Candlewick Press)
Najlepsze opowiadanie:
Zamieszka Baby - Tochi Onyebuchi (Tordotcom)
Cesarzowa Soli i Fortuny – Nghi Vo (Tordotcom)
Cztery głębokie sploty – R.B. Lemberg (Tachyon Publications)
Ring Shout – P. Djèli Clark (Tordotcom)
Kamień i stal – Heban J. Dunbar (Neon Hemlock)
Najlepsza historia:
Niedostępność nieba – Aliette de Bodard (Magazyn Uncanny)
Love Hangover – Sheree Renée Thomas (Mocha Memoirs Press)
Nocne słońce — Zin E. Rocklyn (Tor.com)
Jedna ręka w trumnie – Justin C. Key (Strange Horizons)
Przemiana Osoosi – Ozzie M. Gartrell (FIYAH)
Najlepsze opowiadanie:
Jesteś idealna, zepsuta rzecz – C. L. Clark (Magazyn Uncanny)
Body, Remember – Nicasio Andres Reed (magazyn Fireside)
EXPRESS TO BEIJING WEST RAILWAY STATION | Specjalny Cong na Cong West Station – Congyun „Mu Ming” Gu, przetłumaczony przez Kierę Johnson (Samovar)
Mój kraj to duch – Eugenia Triantafyllou (Magazyn Uncanny)
Szczur i Finch są przyjaciółmi – Innocent Chazaram Ilo (Strange Horizons)
Najlepsza poezja spekulacyjna:
The Harrowing Heartbreaking – Gabriel Ascencio Morales (Strange Horizons)
Alternatywna historia King Konga – Renoir Gaither (miasto spekulacyjne)
Koniec – Terese Mason Pierre (Magazyn Niesamowitości)
Głodny Duch – Millie Ho (Magazyn Niesamowitości)
Tequila przedrzeźniacza | Zabić drozda – Raúl Gallardo Flores, przekład Juan Martinez (Strange Horizons)
Najlepszy krytyk:
Stitch @ Stitch’s Media Mix
Jesse @ Bowties & Books
Charles Payseur @ Quick Sip Recenzje
Maria Haskins
A. C. Mądry
Najlepszy podcast:
Podcast Nightlight – Tonia Ransom
Pod bezkresnym niebem – Redaktor: Scott H. Andrews
Kapsuła ratunkowa – Redakcja: Mur Lafferty i S.B. Diwja; asystent redaktora: Benjamin C. Kinney; prowadzący: Tina Connolly i Alasdair Stuart, producenci audio: Summer Brooks i Adam Pracht oraz reszta ekipy Escape Pod
PodCastle – Editors: Jen R. Albert, Cherae Clark, Khaalidah Muhammad-Ali; host and assistant editor: Setsu Uzume, and audio producer Peter Adrian Behravesh
The Magnus Archives – scenarzysta i spektakl: Jonathan Sims, reżyseria: Alexander J Newall, producent: Lowri Ann Davies, dystrybucja Rusty Quill
Najlepszy artysta:
Odera Igbokwe
Jan Picacio
Nilah Magruder
Paweł Lewin
Rovina Cai
Najlepszy zespół komiksowy:
Przypowieść o siewcy – sygnowana przez Octavię Butler, adaptacja Damiana Duffy'ego, ilustracja Johna Jenningsa (Abrams ComicArts)
Kuchnia Chinoise: Pięć opowieści o jedzeniu i życiu – Zao Dao, Diana Schutz i Brandon Kandor (Dark Horse Comics)
Sektor daleki – NK Jemisin i Jamal Campbell (DC Comics)
Giga – Alex Paknadel i John Le (Vault Comics)
Przyniosłeś mi ocean — Alex Sanchez i Jul Maroh (DC Comics)
Najlepsza antologia:
Feniks musi najpierw spłonąć – redaktor: Patrice Caldwell (Viking Books for Young Readers)
Glitter + Ashes: Queer Tales of a World, który nie umrze – redaktor/wydawca: Dave Ring (Neon Hemlock)
Miłość po końcu: antologia dwóch duchów i indygiqueer spekulatywna fikcja – redaktor: Joshua Whitehead (Arsenal Pulp Press)
Nine Bar Blues – Sheree Renée Thomas (Third Man Books)
Wampiry nigdy się nie starzeją: Opowieści ze świeżym ugryzieniem – Redakcja: Zoraida Cordova i Natalie C. Parker (Impressum)
Najlepsza teoria i dziennikarstwo:
Nie mam ust i muszę krzyczeć: obowiązek czarnego pisarza w czasach amerykańskich niepokojów – Tochi Onyebuchi (Tor.com)
Afrykański superbohater i dziedzictwo Kapitana Afryki – Suyi Davies Okungbowa (Tor.com)
Dobra pogoda, prawda? - Tochi Onyebuchi (Biuletyn SFWA nr 215)
Jak założyć rodzinę: queerowe więzy krwi w czarnych feministycznych powieściach o wampirach — Tamara Jerée (Strange Horizons)
Życie, wolność i dążenie do doskonałości – Nibedita Sen (magazyn Uncanny)
Nagroda Ember (za wkład w gatunek):
Dhonielle Clayton
Clarion Zachód
K. Tempest Bradford
Michi Trota
Tananarive Due
Nagroda Społeczności (za wybitny wkład w inkluzję i bezstronne praktyki gatunkowe):
PublikowaniePaidMe - L.L. McKinney i Tochi Onyebuchi
Magazyn Anathema: Spec z marginesów – Michael Matheson, Andrew Wilmot, Chinelo Onwualu
Beth Phelan
Diana M. Pho
Pisanie innych: zajęcia i warsztaty online – Nisi Shawl + K Tempest Bradford